Zaznacz stronę

Co to jest biały wywiad?

W pracy prywatnego detektywa kluczową rolę odgrywają informacje. Od ich pozyskania zależą podejmowane decyzje, plany i działania. Wiele z nich można uzyskać obserwacjami czy rozmowami z ludźmi, ale chyba największą ich skarbnicą jest internet. Właśnie do opublikowanych w internecie, ale też w innych mediach oraz publicznie dostępnych informacji odnosi się określenie biały wywiad. Nie chodzi tu bynajmniej o pozyskiwanie jakichkolwiek informacji, łamiąc prawo, bądź włamując się na strony czy serwisy internetowe celem pozyskania danych.

Zastanówmy się, ile informacji na swój temat upubliczniamy w sieci każdego dnia – na portalach społecznościowych, blogach, a nawet komentarzach pod artykułami. Ile informacji na temat podejmowanych przez przedsiębiorstwa działań można znaleźć w mediach – o podpisywanych dużych kontraktach i umowach, problemach z ich realizacją, kondycją finansową czy np. redukcją zatrudnienia. Zagregowanie i wyciągnięcie wniosków z tych danych pozwala na uzyskanie sporej ilości danych o osobie, firmie, czy sytuacji rynkowej.

Biały wywiad narzędzia OSINT

Narzędzia OSINT (Open Source Intelligence) to zbiór technik pozwalających na pozyskanie i przetworzenie ogólnodostępnych, choć nie zawsze publicznie dostępnych informacji. Z jakich źródeł korzysta wówczas detektyw?

Oczywiście największą bazą informacji jest wspomniany już Internet, m.in. serwisy społecznościowe, portale branżowe i specjalistyczne. Jednak to tylko niewielka część źródeł. Mnóstwa informacji np. na temat spółek dostarczają obowiązkowo publikowane raporty, sprawozdania finansowe, bilanse, jak również materiały promocyjne i komunikaty prasowe – na ich podstawie można dość skutecznie prześwietlić większość dużych podmiotów. Bardzo przydatne jest również sięgnięcie do krajowych rejestrów, dzienników urzędowych, ogłoszeń sądowych (np. ogłoszeń upadłości), a także emitowanych w mediach wiadomości i nagranych wypowiedzi. Wiele informacji można pozyskać również z urzędów i instytucji państwowych jak GIOŚ, UOKIK, Urząd Zamówień Publicznych, czy lokalne urzędy.

Jednak biały wywiad służy nie tylko prześwietlaniu firm i przedsiębiorstw (choć niewątpliwie w tym celu jest bardzo często wykorzystywany). Dzięki jego wykorzystaniu prywatny detektyw może pozyskać informacje o kandydatach do zajęcia danego stanowiska lub już zatrudnionych, co do których uczciwości mogły pojawić się wątpliwości. Stosując oferowane przez biały wywiad narzędzia, agencja detektywistyczna jest również w stanie zdobyć dla swojego klienta wiadomości dotyczące statusu i lokalizacji dłużników ukrywających swój majątek, a także prześwietlić małżonków podejrzewanych o niewierność czy zatajanie informacji. Umieszczane na ogólnodostępnych portalach informacje, np. zdjęcia z luksusowych wakacji, nowego domu, samochodu czy łodzi mogą być cennym dowodem w procesie windykacyjnym. A udostępnienie w sieci zdjęcia z romantycznego spotkania z drugą osobą stanowi istotną poszlakę, a nawet dowód w postępowaniu rozwodowym.

Czy biały wywiad jest legalny?

W odróżnieniu od powszechniej kojarzonego „czarnego wywiadu”, biały wywiad zakłada pozyskiwanie informacji w sposób zupełnie zgodny z prawem, a także niebudzący wątpliwości pod względem etycznym i moralnym. Mimo wszystko pozwala on na zdobycie cennych danych, a w połączeniu z tzw. wywiadem szarym, obejmującym pozyskiwanie wiedzy w sposób zarezerwowany dla detektywa (m.in. obserwacje, fotografowanie, wywiad środowiskowy czy infiltracja środowiska) pozwala na osiąganie spektakularnych rezultatów, dzięki którym udało się rozwiązać niejedną sprawę.

Dlaczego istotne jest, by dane były zbierane w sposób zgodny z prawem? Ponieważ tylko wówczas mają wymierną ważność i mogą być wykorzystywane np. w przewodzie sądowym. Działanie przez detektywa w obrębie prawa chroni również jego, jak i jego klientów przed konsekwencjami, mogącymi grozić za nielegalne działania lub wejście w posiadanie tak pozyskanych danych. Chcąc się przed tym uchronić, zawsze warto korzystać z usług licencjonowanego detektywa, działającego z poszanowaniem prawa.

Detektyw Pozaroszczyk