Zaznacz stronę

Chyba niewiele zawodów wzbudza tyle emocji, co detektyw. Na ich temat powstało całe mnóstwo książek i filmów – począwszy od znanych chyba każdemu książek o Sherlocku Holmesie, słynnego serialu Detektyw Monk, zwariowanego psiego detektywa, aż po legendarnego Franka Columbo, uznanego za najlepszy serial detektywistyczny. Jednak wraz z nimi pojawiło się mnóstwo sprzecznych ze sobą stereotypów dotyczących detektywów – od zamkniętych introwertyków, po niezrównoważonych ekscentryków. Jakie są prawdziwe cechy dobrego prywatnego detektywa? Czy w ogóle istnieje jakiś wzorzec, jaki powinien być detektyw?

Dobry detektyw – czym się cechuje?

Zamknięty w sobie, tajemniczy i małomówny, czy raczej gaduła, który z łatwością wydobędzie z innych pożądane informacje? Palący cygara, ubrany w płaszcz mężczyzna w średnim wieku, czy młoda piękna kobieta? Jaki powinien być idealny detektyw?

Prywatny detektyw powinien być przede wszystkim cierpliwy. Jego praca jest zupełnie inna niż rozpowszechniony przed media wizerunek. Niewiele w niej miejsca na dynamiczne zwroty akcji, pościgi, przeszukiwania czy niebezpieczne sytuacje. Za to praca detektywa obfituje w obserwacje, oczekiwanie na rozwinięcie sytuacji, prowadzone godzinami poszukiwania (np. biały wywiad, czyli szukanie informacji w powszechnie dostępnych źródłach). Każda z tych czynności wymaga sporej dozy cierpliwości, bowiem rezultaty nie zawsze pojawiają się tak szybko, jak można by się spodziewać. Osoba niecierpliwa z pewnością źle będzie znosić godziny spędzane na oczekiwaniu.

Z tego powodu kolejną, spośród bardzo ważnych dla detektywa umiejętności jest utrzymywanie koncentracji. Jest to cecha o tyle deficytowa, że w dzisiejszym świecie pełnym rozpraszaczy (elektronicznych gadżetów, telewizji, internetu) utrzymanie przez kogoś koncentracji przez kilkanaście minut należy do rzadkości. Od detektywa wymaga się jednak o wiele więcej – niekiedy nawet godziny uważnego wpatrywania się, czekając na określone wydarzenie. Jeśli w tym czasie nie uda mu się utrzymać skupienia i np. zacznie spoglądać na telefon, pozwoli sobie na drzemkę czy zacznie rozglądać się po okolicy, to najzwyczajniej może przegapić oczekiwane wydarzenia, czyli główny powód wielogodzinnej obserwacji.

Kolejnym przymiotem, bez którego nawet najcięższa praca nie byłaby zbyt wiele warta, jest inteligencja i umiejętność szybkiego wyciągania wniosków. Podczas swojej pracy detektyw gromadzi sporo informacji (mniej lub bardziej istotnych) i musi być w stanie dość szybko oddzielić te istotne od nieistotnej większości i na ich podstawie wyciągać wnioski, przydatne w przebiegu dalszej części śledztwa. Dlatego właśnie prywatny detektyw musi być spostrzegawczy, zwracać uwagę nawet na pozornie nieistotne rzeczy i umieć „łączyć kropki”.

Jednak nawet najbystrzejszy detektyw nie rozwiąże problemu, jeśli nie będzie w stanie pozyskiwać informacji od osób postronnych. Aby robić to skutecznie, musi mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, bezproblemowo zyskiwać przychylność ludzi, a nierzadko również być dobrym aktorem. Niewiele osób przecież udzieli informacji prywatnemu detektywowi – dlatego regularnie musi on odgrywać różne role, co pozwala zjednywać ludzi i ułatwiać im dzielenie się ważnymi informacjami, w których posiadaniu się znajdują.

Praca detektywa to również niemal nieprzerwana ekspozycja na stres. Jednak profesjonalista powinien zachować zimną twarz w każdej sytuacji – niezależnie czy nieco „podkolorowuje” fakty patrząc rozmówcy w oczy, naraża się na niebezpieczeństwa ze strony przestępców, z którymi wchodzi w kontakty czy działa pod presją czasu, ponieważ zadanie, którego się podjął, wymaga natychmiastowych działań. W jego pracy nie ma miejsca na pomyłki – ujawniając się, może może przyczynić problemy sobie, jak i swoim klientom, a taka sytuacja nie ma prawa mieć miejsca.

Dlaczego powinieneś stawiać na najlepszych?

Zazwyczaj z usług detektywa korzystamy, gdy dążymy do rozwiązania spędzającego sen z powiek problemu. Częstą motywacją okazują się podejrzenia partnera o zdradę, problemy z odzyskaniem długu, zaginięcie bliskiej osoby, niewywiązanie się z umowy przez kontrahenta. Nie warto wówczas pozostawiać miejsca na eksperymenty – w razie wpadki bardzo trudno byłoby o zapobiegnięcie nieprzyjemnych konsekwencji. W takiej sytuacji pewną pomoc zapewni wyłącznie doświadczony i działający z poszanowaniem prawa detektyw – jego usługa gwarantuje szybkie i skuteczne rozwiązanie sprawy, a zebrane dowody będą mogły z powodzeniem być wykorzystane w postępowaniu sądowym.

Więcej informacji na stronie pozaroszczyk.pl