Jak wygląda praca prywatnego detektywa?
Często zastanawiamy się nad tym, jak wygląda praca prywatnego detektywa. W tym artykule postaramy się opisać dość szczegółowo pracę w tym zawodzie. Jednakże wpierw słowo wstępu. Od 2001 roku zawód detektywa jest regulowany poprzez ustawę, wcześniej biuro detektywistyczne działało na zasadzie „wolnej stopy”. Na chwilę obecną zawód detektywa zdobył sporą popularność, podobnie również usługi, które świadczy.
Jakie zadania należą do detektywa?
Prywatny detektyw podobnie jak i osoby pracujące w innych branżach muszą być wyspecjalizowani w swojej działalności. Wśród osób, które pracują w agencji detektywistycznej znajdują się specjaliści z zakresu negocjacji, wywiadu gospodarczego, a nawet informatyki śledczej. Ponadto większość biur detektywistycznych wspieranych jest przez osoby, które nie posiadają licencji detektywa – mowa tu oczywiście o pracownikach ochrony, zabezpieczenia technicznego czy też elektroniki specjalnej. To oni przyczyniają się, do jakości i efektywności pracy prywatnego detektywa.
Jakie działania wykona prywatny detektyw?
Z zasady zlecenia, które przyjmują biura detektywistyczne dzieli się na trzy odrębne kategorie:
- sprawy rodzinne,
- sprawy gospodarcze,
- sprawy kryminalne.
W skład spraw rodzinnych nie wchodzą tylko i wyłącznie zdrady małżeńskie, choć sprawy tego typu zdarzają się najczęściej. W głównej mierze zadaniem prywatnego detektywa w tej kwestii jest ustalenie i zebranie dowodów, które posłużą za dowód podczas sprawy rozwodowej. W tym miejscu warto wspomnieć, że agencje detektywistyczne są uznawane w sądach za świadków. Detektyw może także zająć się odnalezieniem małżonka, który nie stawia się na sprawy rozwodowe.
Coraz częściej z usług biura detektywistycznego korzystają przedsiębiorcy, którym bardzo zależy na zweryfikowaniu swoich pracowników lub kontrahentów, a w niektórych przypadkach i banki. W zasadzie chodzi o sprawdzenie lojalności pracownika, wypłacalności kontrahenta czy też wykorzystywaniu znaków towarowych. Z tego właśnie względu prywatny detektyw podejmie się dokonania audytu informatycznego. Wówczas „pod lupę” detektyw weźmie oprogramowanie, dostęp do bazy danych czy też serwerów i sieci bezprzewodowych.
Oprócz wyżej wymienionych spraw, którymi zajmuje się prywatny detektyw znajdują się również bardziej niebezpieczne sprawy, które od detektywa wymagają nie tylko doświadczenia i sporych umiejętności, ale również posiadania pewnych predyspozycji. Mowa tu oczywiście o sprawach kryminalnych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że detektyw nie może używać kajdanek, a tym bardziej broni palnej. Niestety wpływa to znacząco na charakter jego pracy – utrudniając ją. Do prywatnego detektywa zazwyczaj zgłaszają się ofiary szantażu, które poszukują istotnych dowodów, które mogłyby wykorzystać w sprawach karnych.
Kto może wykonywać zawód detektywa?
Tą profesję może wykonywać każda osoba, która posiada polskie obywatelstwo i ma ukończone 21 lat. Ponadto musi posiadać średnie wykształcenie i mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Oprócz tego osoba, która chce pracować w zawodzie prywatnego detektywa nie może być skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo z winy umyślnej. Co najważniejsze – osoba, która chce być detektywem musi posiadać pełną zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania usług detektywistycznych, co powinno poświadczać orzeczenie lekarskie. Ponadto trzeba uzyskać licencję zdając egzamin z wynikiem pozytywnym przed właściwą komisją.
Sprzęt, którym posługuje się prywatny detektyw
Prywatny detektyw chcąc wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie musi wyposażyć się w wszelkie niezbędne urządzenia, które przydadzą mu się podczas prowadzonego śledztwa. Chodzi tu w głównej mierze o podsłuchy telefoniczne, mikro kamery, mikrofony kierunkowe i wiele innych. Nie można też ukrywać faktu, że prywatny detektyw musi posiadać znajomości na policji, bo w końcu razem ze sobą współpracują.
Jak można zauważyć zawód prywatnego detektywa to zawód nie dla każdego. Tym pozostałym powinno wystarczyć oglądanie filmów detektywistycznych. Jeśli natomiast czujemy dryg do tego zawodu to warto spróbować i przekonać się na własnej skórze, jaka praca detektywa jest trudna i zarazem niebezpieczna.
Artykuł powstał przy współpracy z agencją detektywistyczną Pozaroszczyk