Zaznacz stronę

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawia, że dość szybko musimy odnajdować się w nowej rzeczywistości, która wpływa na zmianę naszych nawyków, zwyczajów, a także wielu innych aspektów życia codziennego. Nadzwyczajna sytuacja objęła przemiany gospodarcze i społeczne oraz sposoby organizacji pracy i edukacji. To wszystko wymusiło na pracodawcach, w tym także biurach detektywistycznych wdrożenie nowych procedur, które pomogą zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, bowiem życie ludzi jest najważniejsze. Jak więc funkcjonują biura detektywistyczne w „czasach zarazy”?

Jak skontaktować się z detektywem w dobie pandemii?

W aktualnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, biura detektywistyczne oferuje Nam możliwość nawiązania kontaktu w formie telekonferencji lub wideokonferencji. Są to bardzo wygodne rozwiązania, które pozwalają Nam na pozostanie w domu i uniknięcie bezpośredniego kontaktu z innymi.

W przypadku, gdy spotkanie w biurze okazałoby się jednak konieczne, z myślą o bezpieczeństwie i zdrowiu klientów zostały wprowadzona następujące procedury:

  • Stosowanie środków ochrony osobistej: maseczki i rękawiczki ochronne, a także płyn do dezynfekcji rąk
  • Utrzymywanie zalecanej odległości pomiędzy osobami
  • Dezynfekcja pomieszczeń agencji
  • W miarę możliwości zdalna praca detektywów

Jaki nowe wyzwania czekają na detektywów w „czasach zarazy”?

  • Cyberbezpieczeństwo

Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość firm wprowadziło tzw. pracę zdalną, co wywołało znaczny wzrost ilości zarządzanych i przetwarzanych danych. Zwiększył się także elektroniczny obieg dokumentów i wykorzystanie elektronicznego podpisu. W tej sytuacji największym zagrożeniem jest utrata lub wyciek danych oraz ważnych e-dokumentów. W konsekwencji firmy narażone są obecnie na wzmożone cyberataki, ale to nie jedyne przyczyny utraty danych. Wadliwie działając aplikacja, awaria sprzętu, czy zwykły błąd ludzki, również może spowodować niebezpieczeństwo. I właśnie w celu ustalenia jak dokumenty lub dane zostały utracone lub upubliczniane, może okazać się niezbędna pomoc detektywa.

  • Zatroskani rodzice

W dobie pandemii szkoły zostały zamknięte, lekcje odbywają się online, zajęcia dodatkowe i sportowe zawieszono, a Wasze dzieci mają znacznie więcej wolnego czasu, który nie wiedzą jak spożytkować. Taki stan rzeczy może spowodować, że Nasze dziecko zacznie się obracać w złym towarzystwie. Rodzice mogą obawiać się namawiania do złego i podejrzewać swoją pociechę o zażywanie narkotyków lub nadużywanie alkoholu. I tu może okazać się potrzebna pomoc biura detektywistycznego, w celu przeprowadzenia obserwacji i ustalenia prawdy.

  • Zdrada w „czasach zarazy”

Epidemia koronawirusa wpłynęła również na Nasze życie osobiste i rodzinne. Izolacja społeczna oraz przeniesienie pracy do domu, a co za tym idzie zamknięcie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, sprawiło, że małżeństwa oraz relacje rodzinne zostały wystawione na ciężką próbę. Nie dziwi, więc fakt, że brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym oraz znaczne ograniczenie aktywności, prowadzi wśród wielu par do kłótni i napięć, a to powoduje poszukiwanie urozmaicenia na portalach randkowych, które obecnie przeżywają prawdziwy boom. Tak więc nowoczesne technologii doprowadzają do coraz częstszych zdrad online, a to gotowy przepis nie tylko na katastrofę, ale co gorsze nawet na rozwód. I tu znowu pomocna może okazać się rola detektywa w rozwianiu wszelkich wątpliwości co do naszego małżonka.

Jak epidemia  koronawirusa wpłynęła na postępowania sądowe?

Powiedzmy, że wynajęte przez Nas biuro detektywistyczne poprze pracę detektywa zebrało wystarczający materiał dowodowy, w powierzonej przez Nas sprawie. Nasuwa się, więc pytanie co dalej? Należałoby ze zgromadzonymi dowodami udać się do sądu, ale tu nasuwają się kolejne pytania, a mianowicie jak funkcjonują sądy w dobie pandemii oraz co ze sprawami, które już z są w toku? Otóż w obecnej sytuacji  sądy ograniczyły swoja pracę i nie wyznaczają nowych rozpraw, poza sprawami „pilnymi” niecierpiącymi zwłoki. Nie wysyłają również pism, z którymi związane są terminy procesowe, a do rozpoznania sprawy nie zostaje wyznaczony inny sąd równorzędny (art. 14a ust. 1, 2 i 6 specustawy). Taki stan rzeczy należy zgodnie z art. 173 kodeksu postępowania cywilnego, rozumieć jako zaprzestanie czynności przez sąd wskutek siły wyższej. Zatem zgodnie z  art. 179 k.p.c. postępowanie uległo zawieszeniu, a więc termin zaczyna biec od początku, stąd termin sądowy należałoby wyznaczyć od nowa. Wyżej wymieniony artykuł  stoi w sprzeczności do art. 15 zss specustawy zgodnie z którym po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii bieg terminów nie rozpocznie się na nowo, ale nastąpi rozpoczęcie lub kontynuowanie biegu terminów procesowych i sądowych. Brak e-akt, doręczeń elektronicznych oraz wideorozpraw w sprawach niejawnych, a także różnorodność w interpretacji przepisów  m. in. o zwieszeniu biegu terminów sądowych, z całą pewnością w przyszłości  doprowadzi do  bałaganu w sądach, a co za tym idzie odbije się na procesach sądowych.

Możemy, więc powiedzieć, że epidemia koronawirusa zmieniła cały dotychczasowy świat jaki znaliśmy. Być może nigdy już nie wrócimy do „normalnego” życia, jakie prowadziliśmy w czasie przed pandemią. Nie mniej jednak, nie zależnie od tego co Nas czeka w przymości, oraz w jaki sposób realizujemy nasze zadnia detektywistyczne, zdalnie czy też w biurze, to pozostajemy w pełnej gotowości, aby spełniać potrzeby i pomagać naszym klientom.

Detektyw Pozaroszczyk