Zaznacz stronę

 Zawód detektywa zwykle wzbudza mnóstwo emocji. Powszechnie kojarzy się z barwną osobą, obdarzoną wieloma talentami i posiadającą dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych, których wykorzystanie daje mu możliwość zdobycia nawet naprawę starannie ukrytych informacji. Obraz ten, wykreowany głównie przez środki masowego przekazu, niewiele ma w rzeczywistości wspólnego z prawdziwym detektywem – ten stara się być raczej niewidoczny i przeciętny, choć nie oznacza to, że detektywi zazwyczaj nie są osobami bardzo inteligentnymi i nie korzystają z najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Właśnie o tych ostatnich postaramy się nieco pomówić. 

Gadżety w pracy detektywa – dlaczego niezbędne?

Zadaniem detektywa jest nie tyle potwierdzenie bądź rozwianie wątpliwości swojego klienta, np. wobec uczciwości swojego partnera małżeńskiego, pracownika czy kontrahenta, ale przede wszystkim zebranie wiarogodnych i często również wiążących prawnie dowodów, które będą mogły ostatecznie rozstrzygnąć przedmiot sporu. Z tego względu nawet najbardziej umiejętny detektyw potrzebuje narzędzi i gadżetów, ułatwiających mu wykonanie zadania i zgromadzenie potrzebnych informacji. 

TOP 7 gadżetów i narzędzi dla detektywa

Poniżej znajdziesz 7 najchętniej wykorzystywanych przez detektywów gadżetów, które w najwydatniejszym stopniu pomagają mu w prawidłowym wywiązywaniu się z powierzanych zadań. 

  1. Aparat fotograficzny – może wydawać się to oczywiste, ale bez dobrej klasy aparatu praca detektywa byłaby pozbawiona sensu. Oczywiście najlepsze zdjęcia można uzyskać, stosując lustrzanki (również pozwalają one na najszybsze wykonywanie), tyle że są one najmniej dyskretne, łatwiej więc o dekonspirację (któż nie byłby zdziwiony, odkrywając, że obca osoba robi jej zdjęcie z ukrycia). Z tego względu detektywi rzadko korzystają z lustrzanek z teleobiektywami, znacznie częściej wykorzystując aparaty kompaktowe, czy nawet te wbudowane w ich telefony. 
  2. Minikamera – oczywiście korzysta się z niej zupełnie inaczej niż w szpiegowskich filmach akcji. Detektyw nie może ich ukrywać w mieszkaniach czy innych miejscach. Jaki jest więc cel stosowania miniaturowych kamer? Przede wszystkim możliwość nagrywania z ukrycia. Niektóre modele pozwalają na zapis wysokiej jakości obrazu, pomimo iż są niewiele większe od guzika w ubraniu. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego przykuwania uwagi. 
  3. Smartfon – ma go w kieszeni każdy z nas. Jednak czasy, kiedy rola telefonów była ograniczona wyłącznie do dzwonienia i wysyłania sms-ów, już dawno minęły. Dzisiejsze smartfony to w istocie małe kieszonkowe komputery. Nie omieszkają korzystać z nich również detektywi – telefony pozwalają na wykonywanie dobrej jakości zdjęć i nagrywanie filmów, zapisywanie notatek, dodawanie wpisów do kalendarza. Daje też dostęp do map i nawigacji, pozwala na szybko wyszukać informacji w internecie na dowolny temat. W razie potrzeby służy również jako dyktafon. 
  4. Wykrywacz podsłuchów – o ile posługiwanie się podsłuchami jest zabronione dla detektywa, o tyle może on pomagać swoim klientom w poszukiwaniu już tych zainstalowanych. Specjalne wykrywacze podsłuchów bez problemów radzą sobie z większością spotykanych na rynku modeli. Urządzenia podsłuchujące szczególnie często wykrywane są w biurach i w pozostałych miejscach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza i właśnie w ramach wywiadu gospodarczego najczęściej są wykrywane. 
  5. Komputer – tak, detektyw to kolejny zawód, którego przedstawiciele spędzają znaczną ilość czasu przed komputerem. Najczęściej w ramach tzw. białego wywiadu. Niestety zbieranie i przetwarzanie ogólnodostępnych informacji zabiera mnóstwo czasu – jednak bardzo często pozwala detektywowi na szybkie rozwiązanie powierzonej sprawy. 
  6. Dron – nie zawsze okazuje się najlepszym narzędziem detektywistycznym (głównie z uwagi na przykuwanie uwagi osób znajdujących się w pobliżu), ale w niektórych sytuacjach okazuje się naprawdę przydatny – np. gdy potrzebny jest widok z wysokości lub szersze spojrzenie na perspektywę. Nie dziwi zatem fakt coraz częstszego wykorzystania tych latających jednostek.
  7. Smartwatch – te niewielkie urządzenia do niedawna kojarzące się głównie z liczeniem kroków i kilkoma dodatkowymi funkcjami dzisiaj są coraz częściej spotykane na rękach detektywów. W coraz większym stopniu zastępują bowiem telefon – pozwalają na sprawne sprawdzanie powiadomień, zapisanie bieżącej lokalizacji, robienie zdjęć czy nagrywanie notatek głosowych. Dzięki temu np. podczas obserwacji detektyw w mniejszym stopniu musi odrywać wzrok od osoby będącej przedmiotem operacji. 

To oczywiście nie wszystkie spośród wykorzystywanych narzędzi i gadżetów. Niektórych, jak np. podsłuchów (w większości przypadków) i podrzucanych nadajniki GPS, detektywowi nie wolno stosować w zgodzie z prawem. Warto więc zawsze upewnić się, że wybrany detektyw ma licencję i zbiera w legalny sposób materiał dowodowy – tylko wówczas można mieć pewność co do jakości jego pracy i w przyszłości skorzystać z nich w sądzie. 

Detektyw Pozaroszczyk