Zaznacz stronę

Decyzja o rozwodzie i związane z nią postępowanie sądowe to bardzo często początek długiej i bolesnej drogi do zakończenia relacji rodzinnych. Bardzo często rozchodzący się małżonkowie posuwają się do wszelkich możliwych metod – w tym nieetycznych i niezgodnych z prawem, by postawić na swoim. Jednym z takich działań jest uprowadzenie rodzicielskie. Okazuje się, że rozwiązanie tego problemu nie zawsze przebiega łatwo.

Porwania rodzicielskie – coraz częstsze zjawisko?

Uzyskanie sądowego rozwodu może zająć całe lata, w międzyczasie pozostawiając rodziców w pewnej pustce prawnej, podczas której nie są jasno zdefiniowane kwestie dotyczące np. alimentów czy opieki nad dziećmi. Nietrudno więc o nieporozumienia pomiędzy małżonkami w zakresie możliwości kontaktowania się z pociechami – zazwyczaj pary dążące do rozwodu nie mieszkają już ze sobą i mają bardzo ograniczone kontakty. Nawet po uzyskaniu ostatecznego wyroku sądu, kończącego małżeństwo, nie wszystkie strony czują się usatysfakcjonowane podjętymi decyzjami i chcą respektować jego postanowienia. W takich sytuacjach zdesperowani rodzice nierzadko decydują się na uprowadzenie rodzicielskie, będące niejako próbą samodzielnego rozstrzygnięcia kwestii spornej, bez zważania na ustalenia sądowe lub toczące się dopiero postępowanie.

W związku z tym, że w ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej rozwodów i separacji, rośnie również liczba porwań rodzicielskich. Coś, co jeszcze do niedawna wydawało się rzadkością, dzisiaj staje się coraz częściej spotykanym problemem. W dodatku nie zawsze obowiązujące regulacje prawne pozwalają na sprawne zajęcie się tą kwestią. 

Porwania rodzicielskie w Polsce – sytuacja prawna

Za uprowadzenie dziecka można w Polsce być skazanym nawet na 5 lat pozbawienia wolności (art. 211 k.k.). Nie oznacza to jednak, że każde zabranie dziecka bez zgody drugiego rodzica automatycznie będzie oznaczało możliwość podjęcia kroków prawnych i łatwe odzyskanie kontaktu z dzieckiem. Największy wpływ na późniejszy przebieg procedury i możliwość skorzystania z pomocy organów ścigania mają prawa rodzicielskie. Jeśli żadne z małżonków nie ma ich ograniczonych, to nie mają zastosowania przepisy artykułu 211 kodeksu karnego – nawet gdy jeden z rodziców wyraźnie lekceważy podjęte przez sąd rozstrzygnięcie i decyduje się na uprowadzenie dziecka.

Poprzez uprowadzenie rozumiemy m.in. porwanie czy ucieczkę w nieznane dla drugiego rodzica miejsce. Może to również obejmować nieoddanie dziecka drugiemu rodzicowi, pomimo wcześniejszych ustaleń i zatajenie miejsca przebywania małoletniegoNierzadko jeden z rodziców decyduje się na wywiezienie dziecka za granicę i pozostanie tam z nim – na przykład mówiąc drugiemu z nich, że opuszcza kraj wraz z rodzicem w ramach odwiedzin. Czasami decyduje się zmianę miejsca zamieszkania, bez poinformowania drugiego rodzica, zrywając kontakty pomiędzy dzieckiem a ojcem/matką. Niestety, w takich sytuacjach rodzic decyduje się czasami również na okłamywanie dziecka – np. wmawiając mu, że drugi rodzic go nie kocha, nie chce się z nim kontaktować, albo nawet, że nie żyje. Takie sytuacje potrafią trwale zaszkodzić relacjom z rodzicami i sprawić, że ich odbudowa zajmie lata.

Porwane dziecko przez rodzica – co mówi prawo?

Sprawa ta do niedawna wydawała się nie taka oczywista – z jednej strony obowiązuje np. prawomocny wyrok sądu, a z drugiej rodzic posiadający pełnię praw rodzicielskich nie podlega pod artykuł 211 k.k. Dopiero w 2017 roku Sąd Najwyższy wydał rozporządzenie, które rzuca nieco światła na tę kwestię – rozpatrując odwołanie w sprawie mężczyzny, który ponad dwa lata wcześniej uprowadził swoje dzieci i przez cały ten czas odmawiał matce prawa do kontaktu z nimi. Po uprawomocnieniu się rozwodu i utracie przez mężczyznę praw rodzicielskich oddał jednak jej dzieci, a następnie rozpatrujący sprawę o uprowadzenie Sąd rejonowy uniewinnił go od zarzucanego mu czynu. Na skutek apelacji sprawa trafiła do Sądu Okręgowego, a następnie do Sądu Najwyższego, który orzekł, że rodzic dziecka posiadający nad nim władzę rodzicielską nie może być podmiotem przestępstwa wg. 211 k.k. 

W takim razie czy ojciec może zabrać dziecko bez zgody matki? W myśl obowiązującego prawa tak, o ile jego prawa rodzicielskie nie zostały ograniczone. Jeśli zaś doszło do ograniczeń jego praw do opieki nad nimi, to może zostać pociągnięty do odpowiedzialności w myśl artykułu 211 k.k. Wówczas, w myśl tego artykułu tylko jeden z rodziców jest „powołany do opieki nad małoletnim poniżej 15 roku życia”. Czy matka może zabrać dziecko bez zgody ojca, jeśli ograniczono jej prawa rodzicielskie? Nie – i akt taki będzie podlegał działaniom organów ścigania i groził pozbawieniem wolności. 

Co zrobić, gdy ojciec porwał dziecko?

Jeśli porwania rodzicielskiego dokonał rodzic mający pełnię praw rodzicielskich, to drugi z rodziców ma dość ograniczone pole manewru – może wystąpić o ustalenie miejsca pobytu dziecka do sądu. Z powodu braku podstaw do podjęcia interwencji w zdecydowanej większości przypadków policja nie będzie w stanie pomóc (o ile np. nie doszło do zagrożenia dla zdrowia lub życia dziecka). Oczywiście takie działanie zwiększy szanse na przyznanie pełni praw rodzicielskich podczas rozprawy rozwodowej lub umożliwi wystąpienie o zmianę już podjętych postanowień. Jednak są to procesy, które potrafią ciągnąć się miesiącami, a nawet latami. Czy można coś zrobić, by szybciej odzyskać kontakt z dziećmi i nie zaniedbać łączącej Cię z nimi więzi, a także zatroszczyć się o ich dobro?

Najlepszym wyjściem może okazać się skorzystanie z pomocy prywatnego detektywa. Działa on znacznie szybciej niż organa administracji państwowej, a nierzadko również o wiele skuteczniej. Doświadczony detektyw dość sprawnie poradzi sobie ze zlokalizowaniem miejsca przebywania Twojego dziecka – także za granicą i prawdopodobnie dość łatwo znajdzie skuteczny sposób, pozwalający na odzyskanie kontaktu z nim, a nawet odebranie go łamiącemu prawa Twojego dziecka rodzicowi. Pozbawienie go kontaktu z drugim rodzicem to bez wątpienia nadużycie władzy rodzicielskiej, co w dodatku narusza artykuł 113 k.r.o. Zamiast się biernie temu przyglądać, oczekując, aż w końcu tę sprawę uporządkuje Sąd, znacznie sensowniej jest podjąć zdecydowane działania i zawalczyć o dobrostan Twojego dziecka.

Oczywiście podjęcie takich działań również wymaga odwagi, ale także znalezienia odpowiedniej osoby – w końcu nikt nie chce narazić na niebezpieczeństwo swojej pociechy, a także sprawić, że były partner zorientuje się w Twoich zamiarach i zacznie podejmować działania zapobiegawcze. 

Uprowadzenie rodzicielskie – skorzystaj z naszej pomocy

Jako Agencja Detektywistyczna Pozaroszczyk z długim doświadczeniem na polskim rynku mamy duże doświadczenie w rozwiązywaniu nawet najbardziej skomplikowanych spraw rodzinnych i coraz częściej musimy zmagać się z sytuacjami uprowadzenia rodzicielskiego. Zdajemy sobie sprawę, jak delikatne są to kwestie – w grę wchodzi bezpieczeństwo nieletnich, ale również ich emocje i poczucie godności. Sprawne i szybkie działania, jakie podejmujemy, poprzedzone solidnym zbadaniem sprawy, pozwalają nam na bardzo wysoką skuteczność i pomoc wielu rodzicom w odzyskaniu nielegalnie uprowadzonych dzieci. Zdecydowana większość tak prowadzonych spraw kończy się nie tylko powrotem do domu, ale także, dzięki zdobywanym przez nas dowodom, pozytywnymi zmianami w zakresie praw rodzicielskich, dzięki czemu podobne sytuacje zdążają się niezwykle rzadko.

Dlaczego warto współpracować właśnie z nami w tym zakresie? Oprócz doświadczenia i profesjonalizmu możemy Ci zaproponować ścisłą współpracę na poszczególnych etapach postępowania – bo wiemy, że to właśnie Ty najlepiej znasz swoje dzieci i będziesz wiedzieć, w jaki sposób powinno się z nimi postępować. Działamy legalnie na podstawie licencji, co pozwala zdobyte przez nas dowody wykorzystywać w postępowaniu sądowym. Możesz mieć pewność, że w każdej sytuacji zostanie zapewnione Ci najlepsze wsparcie i obsługa – aż do szczęśliwego powrotu Twoich dzieci do domu!

Wszystkich zainteresowanych profesjonalnymi usługami detektywistycznymi zapraszamy do kontaktu
Piotr Pozaroszczyk