Zaznacz stronę

Nieuczciwi kontrahenci, konkurencja, przestępcy, a nawet byli małżonkowie coraz częściej sięgają po niedozwolone sposoby, byleby tylko uzyskać pożądane informacje. Jedną z chętnie wykorzystywanych metod jest instalowanie podsłuchów w samochodzie ofiary. W ten sposób można uzyskać wiele ważnych nagrań, korzystając z nieświadomości osoby podsłuchiwanej. Co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz, że takie urządzenie mogło być zainstalowane również w Twoim pojeździe? Na czyją pomoc możesz liczyć?

Dlaczego wykrywanie podsłuchów jest takie trudne?

Wykrywanie podsłuchów wydaje się relatywnie łatwym zadaniem – wystarczy przecież skorzystać z aparatury wykrywającej tego typu urządzenia, ewentualnie przeprowadzić dokładną inspekcję wizualną pojazdu i powinno być po kłopocie. Proste? Właśnie nie do końca. Okazuje się bowiem, że mamy do czynienia z całą gałęzią technologii poświęconą podsłuchom i ich udoskonalaniu. Metody i rozwiązania popularne jeszcze pół roku temu stają się dziś zupełnie nieaktualne, a zastępują je znacznie wydajniejsze i nowocześniejsze rozwiązania. Nawet specjaliści zajmujący się ich wykrywaniem muszą być na bieżąco z aktualnie sprzedawanymi modelami i inwestować sporo czasu i środków, by zrozumieć zasadę ich działania.

Podsłuchy – co obecnie jest na rynku?

Oprócz znacznego zmniejszenia rozmiarów (klienci naprawdę często są zdziwieni, widząc jak niewielkie urządzenie mieli zainstalowane w swoim pojeździe) podsłuchy wykorzystują coraz bardziej zaawansowane sposoby przekazywania zdobytych nagrań. Do niedawna większość z nich nadawała na falach radiowych, co zapewniało łatwą obsługę i obniżało koszty zakupu urządzenia. Jednak ich wykrycie nie stanowi dzisiaj większego problemu. Pomimo dużej popularności niektóre modele nadal kosztują całkiem sporo i zapewniają dużą wydajność, co pozwala na komunikację z nimi nawet ze znacznej odległości. Mimo wszystko dla osób, które nie dysponują odpowiednim sprzętem, ich wykrycie wcale nie jest takie łatwe.

Od kilkunastu lat na rynku dostępne są na naszym rynku modele wykorzystujące do transmisji sieć komórkową. W odróżnieniu od podsłuchów radiowych nie prowadzą one ciągłej transmisji, lecz uruchamiana jest ona zdalnie (np. wiadomością sms), przez co ich wykrycie nie jest już takie łatwe – nawet korzystając z odpowiedniego oprzyrządowania. Niektóre urządzenia działają na podobnej zasadzie, wykorzystując np. fale Wi-Fi czy nawet Bluetooth i tu trudność wykrycia bywa nawet jeszcze wyższa.

Zasadniczo najtrudniejsze do wykrycia są podsłuchy, których jedynym zadaniem jest rejestrowanie okolicznych dźwięków. Przemyślanie schowany może okazać się bardzo trudny do wykrycia, nie emituje bowiem żadnych fal, które mogłyby zostać wykryte przez aparaturę rejestrującą. W dodatku technologia ta również ciągle się rozwija – urządzenia są nie tylko coraz mniejsze, ale również dzięki wykorzystaniu sensorów dźwięku potrafią wytrzymać nawet tygodnie bez ładowania. Nagrywanie rozpoczynają wyłącznie, kiedy emitowane w pobliżu są dźwięki, np. odpowiadające ludzkiej mowie. Największym wyzwaniem dla ich użytkowników jest nie tylko konieczność ich zainstalowania w samochodzie, będąc niezauważonym, ale także wykonanie podobnej czynności, próbując wydobyć zgromadzone nagrania.

Warto wiedzieć, że coraz częściej sprzęty będące na wyposażeniu posiadanego samochodu mogą zostać „przejęte” przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Rosnąca liczba komputerów odpowiadających za komfort, rozrywkę i bezpieczeństwo podczas jazdy oznacza coraz więcej potencjalnych furtek dla hakerów, którzy mogą zaimplementować oprogramowanie modyfikujące ich działanie. Jest to o tyle łatwiejsze, że coraz więcej pojazdów ma stałe połączenie z Internetem, by oferować lepsze usługi, co równocześnie może oznaczać większą ekspozycję na zagrożenia.

Jak wykrywać podsłuchy?

Niestety nie każdy będzie w stanie poradzić sobie ze skutecznym wykryciem urządzeń rejestrujących w samochodzie. Nawet zakup specjalistycznej aparatury często nie jest wystarczające do skutecznych poszukiwań. O ile z najłatwiejszymi do wykrycia podsłuchami radiowymi można poradzić sobie relatywne łatwo, np. korzystając z analizatora widma czy transmisji (systemu wykrywającego aktywne przesyłanie danych), to w przypadku nadajników GSM/WiFi czy urządzenia niewysyłającego żadnych fal nie będzie to wystarczające. Tego rodzaju rejestratory wykrywa się, przede wszystkim przeszukując fizycznie samochód, korzystając z pomocy np. detektora złącz nieliniowych, korelatora akustycznego i innych, pomniejszych narzędzi. Największym wyzwaniem jest oprogramowanie komputerów pokładowych w samochodzie, choć pojawia się coraz więcej ekspertów, dla których nie stanowi ono większego problemu.

Na szczęście, jeśli podejrzewasz, że w Twoim samochodzie zainstalowany został podsłuch, nie musisz daleko szukać – w naszej agencji detektywistycznej Pozaroszczyk świadczymy kompleksowe usługi związane z wykrywaniem i neutralizowaniem podsłuchów, kamer czy urządzeń śledzących (GPS), korzystając z bogatego doświadczenia i najnowocześniejszych rozwiązań na rynku. Skontaktuj się z nami i zyskaj pewność co do bezpieczeństwa Twojego pojazdu.
Detektyw Pozaroszczyk